+420 776 304 063

Jak probíhá plnění klimatizace?

Celý základní proces trvá cca 45 minut.

Postup při údržbě klimatizace:

  • odsátí starého chladiva ze systému, systém je tak zbaven mechanických nečistot
  • vakuace systému sloužící k odstranění vlhkosti ze systému
  • vakuový test tlaku sloužící k základní kontrole těsnosti okruhu klimatizace
  • doplnění oleje potřebného pro správný chod kompresoru klimatizace
  • naplnění klimatizace novým chladivem na požadované množství 
  • test provozních tlaků v systému a kontrola výkonu klimatizace

Jak poznat, zda klimatizace funguje správně?

Můžete sami zkusit jednoduchý test. Zapněte klimatizaci na maximum, čekejte 5 minut a pak změřte teplotu vzduchu z výdechů ventilace auta. Při venkovní teplotě okolo 25°C by se teplota vzduchu z výdechů ventilace měla pohybovat mezi 5 až 10°C. Není třeba mít teploměr, stačí přiložit ruku k ventilaci. Měli byste cítit velmi silný chlad. Pokud je vzduch pouze mírně chladný nebo dokonce teplý, bude s největší pravděpodobností nutné doplnit chladivo klimatizace, případně zkontrolovat únik chladiva a funkčnost klimatizace.

Také by z Vaší klimatizace neměl být cítit žádný nepříjemný zápach. V takovém případě je nejvyšší čas navštívit odborníka.

Únik chladiva

Nejčastějším problémem autoklimatizací je únik chladiva. K únikům docházi u všech typů klimatizací. Někteří výrobci uvádí jako přípustný únik chladicího média až 30% hmotnosti náplně za rok. Pokud není okruh naplněn dostatečným množstvím chladiva, docházi ke snižování účinnosti klimatizace.

Proto doporučujeme vždy před sezónou kontrolu stavu klimatizace. Předejdete tak její nefunkčnosti v době, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Preventivní prohlídka také může zabránit případné větší poruše, jejíž oprava může být velmi nákladná.

Porucha kompresoru

Další z častých závad klimatizačního okruhu je porucha kompresoru. Velký vliv na správný chod kompresoru má speciální olej, který má podobnou funkci jako olej v motoru vozidla a také má svou životnost. Olej se rozpouští přímo do chladiva klimatizace a zajišťuje promazávání kompresoru.

Proto je nutné při každé údržbě klimatizace dbát i na výměnu tohoto oleje.

Řešením, jak předcházet těmto problémům je, nechat si zkontrolovat klimatizaci alespoň jedenkrát ročně, nejlépe před sezónou.